lifestyl...? nie jest zły ale chciałbym, żeby to było coś więcej

Tekla Bądarzewska - zapomniana dziewica

Napisała 3 minutowy hit znany na całym świecie. W 2001 roku Volkswagen wykorzystał jej muzykę w reklamie swojego samochodu, a szybkie japońskie pociągi linii Shisaido na stacji Tokyo obwieszczają swoje przybycie motywem z jej utworu. Warto jeszcze dodać, że w epoce przed-internetowej, przed-telewizyjnej, a nawet przed-radiowej, melodia ta sprzedała się w postaci papierowych nut w liczbie ponad milion egzemplarzy.

O kim mowa? Ano o niejakiej pani Tekli Bądarzewskiej – Baranowskiej. Polskiej kompozytorce, urodzonej w 1829 roku, a zmarłej w 1861. Posłuchajmy jej najbardziej znanego utworu pt. „Modlitwa Dziewicy”:

W roku 1851 w setnym numerze Kuriera Warszawskiego z dnia 14 kwietnia ukazała się krótka notka, że nuty do utworu „Modlitwa dziewicy” można nabyć za 40 kopiejek w lokalnych składach muzycznych. Tak oto wyglądało ogłoszenie:

Z tego co wiadomo autorka wydała utwór za swoje własne pieniądze. W krótkim czasie zdobył on dość sporą popularność na warszawskich salonach, gdzie często był grywany i lubiany. Niestety autorka żadnych większych profitów z tego tytułu nie miała. Tekla miała wtedy 22 lata i mieszkała wraz z rodzicami na nieistniejącej już ulicy – warszawskich Nalewkach.

Z roku na rok utwór stawał się coraz bardziej popularny nie tylko w Warszawie. Wielki przełom nastąpił jednak 28 września 1858 roku kiedy to w dodatku nutowym (coś na kształt dzisiejszych dodatków w postaci płyt DVD) francuskiego czasopisma muzycznego La Revue et Gazette Musicale pojawiła się ”Modlitwa..”. W jaki sposób francuska gazeta dotarła do utworu – nie wiadomo. Można tylko domyślać się, że jego popularność szła od salonu do salonu. Od Warszawy, przez Berlin aż do Paryża. W każdym razie od wspomnianego 1858 roku zaczęła się oszałamiająca kariera "Modlitwy...". Wydana została w 114 różnych wydawnictwach, na każdym kontynencie. I tylko jedno pozostało takie samo: pani Tekla – niewiele na tym zarobiła.

Ciekawym jest też to, o cóż chciała się dwudziestodwuletnia (bo tyle miała w chwili opublikowania utworu) panna Tekla modlić za pomocą muzyki. Otóż nie jest tajemnicą, że panny z dobrych domów, a takim był dom Bądarzewskich, nie decydowały o tym za kogo wyjdą za mąż. A że młoda Bądarzewska była już dorosła to prawdopodobnie modliła się o to, żeby rodzice wybrali jej dobrego męża. „Modlitwa dziewicy” jest więc, jak twierdzą niektórzy, ni mniej ni więcej jak prośbą o dobrego męża i szczęśliwe małżeństwo. Zresztą, do muzyki dopisano później dość ironiczne słowa piosenki, które brzmią mniej więcej tak „o Boże daj męża, daj męża, daj męża…”.

jej utwór stał się na dwadzieścia lat jednym z największych, mówiąc współcześnie, hitów – nie tylko na europejskich ale i światowych salonach

I rzeczywiście – prawdopodobnie w roku 1852 wyszła za mąż za Jana Baranowskiego, któremu urodziła troje dzieci. W nekrologu co prawda powiedziano, że miała ich pięcioro, ale znawczyni jej twórczości, pani Beata Michalec, niestrudzenie od kilku lat starająca się przywrócić polakom pamięć o kompozytorce, ponad wszelką wątpliwość ustaliła, że dzieci na pewno było troje. Czy więcej? Temu nie można ani zaprzeczyć, ani też potwierdzić.

Nie znamy również przyczyny śmierci Bądarzewskiej. Wiadomo tylko, że jej utwór stał się od chwili publikacji we francuskim czasopiśmie na dwadzieścia następnych lat jednym z największych, mówiąc współcześnie, hitów – nie tylko na europejskich ale i światowych salonach.

Kompozycja Tekli Bądarzewskiej ukazała się na kilku płytach, ale zawsze były to wydania zbiorcze dotyczące albo muzyki romantycznej albo też był to zapis recitalu jakiegoś pianisty. Przykładem może być słynny duet „Marek i Wacek” i ich płyta „Marek i Wacek grają utwory romantyczne”. Dopiero w 2007 roku, w Japonii, niejaki Yukihisa Miyayama, człowiek który przez dwadzieścia lat zbierał po świecie nuty polskiej pianistki, wydał płytę tylko i wyłącznie z kompozycjami Bądarzewskiej, której nadał tytuł „Spełniona modlitwa dziewicy”. W Polsce dopiero w 2012 roku, dzięki Towarzystwu Przyjaciół Warszawy, ukazał się album „Tekla Bądarzewska – zapomniany dźwięk”, na którym utwory Tekli zostały przearanżowane na inne instrumenty niż fortepian. Pomysłodawczynią i głównym sprawcą tego albumu była Maria Pomianowska.

Trzeba przyznać, że pozostałe utwory Bądarzewskiej zostały zapomniane. „Modlitwa” jak najbardziej była dalej grana i cieszyła uszy słuchaczy ale reszta utworów została umieszczona w muzycznym niebycie. Czy warto do nich sięgać? Nie wiem. Wiem natomiast, że „Modlitwa dziewicy” to pierwszy ogólnoświatowy hit. Grany od Nowego Yorku po Moskwę. Ktoś stwierdził, że gdyby autorka urodziła się np. w USA to dziś niejedna gwiazda pop by się do niej odnosiła, a motyw muzyczny jej utworów byłby ustawiony w milionach budzików i dzwonków telefonicznych.

Na początku XX wieku chciano zburzyć grobowiec Tekli Baranowskiej z Bądarzewskich. Z jakichś przyczyn nie zrobiono tego jednak. Prawie sto lat potem, na początku XXI weku, ówczesna sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, pani Beata Michalec, spacerując po cmentarzu Powązkowskim, spojrzała na zaniedbany grób i czytając nazwisko stwierdziła, że nie ma pojęcia kim owa Tekla była. Że nic o niej nie wie. Dziś, mamy już książkę o pani Tekli, płytę z jej nagraniami i kilka artykułów. Czekamy na więcej.

Na koniec dodam jeszcze jeden fakt: na planecie Venus są kratery nazwane na cześć słynnych kobiet. Jak to na Venus. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej (czy jak się tam zwie ta organizacja) jeden z kraterów został nazwany Badarzewska – na cześć naszej pianistki.

I jako bonus film z odjazdu pociągu na jednej z tokijskich stacji. Posłuchajcie muzyki w tle (od 24 sekundy).

dodaj postKod weryfikacyjny: 79895Dział: LIFE & STYL - pozostałe artykuły

Stary kosciół w Żółkwi czyli Ukraina jest nam bliska

Słowa kluczowe:
zabytki, Ukraina, kresyA możeby tak pierdolnać to wszystko i pojechać w Bieszczady...?

Słowa kluczowe:
depresja, wolnosć, wiesKocham disco-polo. I co mi zrobicie :-)?

Słowa kluczowe:
muzyka, kultura, kiczSzlachetnosć! Moralnosć! Honor! Rycerskosć! To wszystko marnosć...

Słowa kluczowe:
historia, psychologia, aksjologiaNie wiem co bardziej lubię? Motoryzację czy jej reklamy?

Słowa kluczowe:
reklama, media, erotykaDzwoneczek!!! Za fajnosć! Za sympatycznosć! Za figlarnosć! Za wszystko!!!

Słowa kluczowe:
film, dzieci, kinoWedkarski sen na jawie

Słowa kluczowe:
wedkarstwo, przyroda, relaksKobiety na traktory

Słowa kluczowe:
feminizm, tolerancja, rownouprawnienieTekla Badarzewska - zapomniana dziewica

Słowa kluczowe:
muzyka, kultura, historiaCzerwinsk nad Wisła - sredniowieczny kolos!

Słowa kluczowe:
kultura, architektura, ¶rediowieczenewsletter

polecane

Wędkarski sen na jawie czyli nocna zasiadka Ota Pavel - wędkarz i psychol Kobiety na traktory

polecane strony

MacademianGirl.com

Jeśli istnieje geniusz modowy - to jest nim ona
jakoszczedzacpieniadze.pl

Michał Szafrański - wie wszystko o oszczędzaniu i zarabia na tym
http://marciniwuc.com/

Inteligent - czytam i wyjść z podziwu nie mogę. Finansista bogaty duchem.
madamejulietta.blogspot.com

Klasyka profesjonalizmu, zaradności i poczucia piękna czyli estetyki
http://biznesoweinfo.pl/

I tak właśnie chcę
o blogu zasady współpracy kontakt